Sastanak je organizovan u okviru regionalnog WeBER 3.0 projekta. Glavna tema sastanka bila je uključivanje principa javne uprave u sektorske politike. Da bi administracija funkcionisala prema principima dobre uprave, sve sektorske institucije i državni službenici moraju te principe dosledno primenjivati u svim segmentima rada, uključujući izradu politika, upravljanje ljudskim resursima, pružanje usluga, itd. Praćenje uključivanja principa javne uprave u sektorske politike uspešno je pilotirano u okviru prethodnog projekta WeBER 2.0, a realizovano prema originalnoj metodologiji koju je razvio WeBER tim. Ove godine, metodologija je revidirana, OCD članice su dodatno obučene i novi ciklus praćenja je realizovan tokom prethodnih meseci.
Na ovom poslednjem događaju koji je organizovan ove godine predstavljeni su izveštaji i razgovaralo se o rezultatima istraživanja. Pored toga, razmatrani su i sižei javnih politika i analizirani načini na koje strukture za praćenje i koordinaciju koriste potencijal i ekspertizu organizacija civilnog društva.
Sastanak je održan 16. decembar 2024. U Belgrade Art Hotel (sala Andrea 2) Knez Mihailova 27 u Beogradu. Nakon okupljanja učesnika i registracija, uvodnu reč održala je Milena Mihajlović Denić, tim liderka WeBER inicijative i programska direktorka Centara za evropske politike (CEP). Na temu praćenja uključivanja principa javne uprave u sektorskim politikama, u kontekstu metodologije i kontrolne liste, govorio je Miloš Đinđić, vodeći istraživač i programski menadžer CEP. Usledile su prezentacija nalaza monitoringa, kao i diskusija o preporukama. Uroš Jovanović iz Građanskih inicijativa predstavio je nalaz monitoringa u oblasti “Organizacija, odgovornost i nadzor institucija” u okviru Ministarstva zaštite životne sredine RS. Nalaz monitoringa u oblasti „Izrada i koordinacija politika Institucija (pametna specijalizacija)”, a u okviru Ministarstva nauke, tehnološkog razvoja i inovacija RS, predstavio je Časlav Jovičić iz Evropski pokret u Srbiji. Na temu životne sredine u oblasti “Izrada i koordinacija politika Institucija”, u okviru Ministarstva zaštite životne sredine RS, analizirao je Aleksandar Bogdanović iz Beogradske otvorene škole. Poslednja aktivnost na sastanku bila je predstavljanje i diskusija o sižeu javne politike “Praćenje i koordinacija reforme javne uprave: Koliko prostora za uticaj ima civilno društvo?”, koji je predstavila Milica Divljak, istraživačica CEP.
Institut za medijaciju, pregovaranje i javne politike je članica Nacionalne radne grupe za reformu javne uprave od 2020. godine.