Osnovna obuka posrednika - medijatora
Institut za medijaciju, pregovaranje i javne politike u sklopu svojih aktivnost organizuje i dva tipa obuke za medijatore – osnova obuka i specijalizovana obuka medijatora. Obuka je koncipirana kao organizovano sticanje i usavršavanje praktičnih znanja i veština potrebnih za samostalno, efikasno i uspešno obavljanje medijacije, a završena osnovna obuka je uslov za sticanje svojstva medijatora odnosno pohađanje i uspešno završavanje obuke uslov je za ostvarivanje prava na licencu za posredovanje i upis u Registar posrednika Ministarstva pravde Republike Srbije.
Osnovna obuka posrednika-medijatora služi za osposobljavanje profesionalaca gotovo svih struka koji su zainteresovani za bavljenje medijacijom što znači da učesnici obuke ne moraju biti pravnici da bi se bavili medijacijom kao osnovnim ili dodatnim poslom. Namenjena je licima sa visokom stručnom spremom zainteresovanim za usvajanje veština i praktičnih znanja kao što su napredne veštine komunikacije i adekvatno postupanje u postupku posredovanja.
Aktivno slušanje, preformulacija, parafraziranje i identifikovanja konfliktnih tačaka u sporovima omogućuju medijatorima da pomognu rešavanju problema pravne prirode i sporova unutar organizacija, institucija ili preduzeća.
Programom obuke rukovodi tim profesionalaca iz oblasti prava i medijacije na čelu sa Milanom Krilovićem, sertifikovanim samostalnim trenerom za obuku medijatora. U timu predavača su Tanja Dugonjić advokat sa iskustvom, specijalizovana za posredovanje u privrednim sporovima, te diplomirani psiholog, medijator i licencirani geštalt psihoterapeut Svetlana Prokić.
Po završetku obuke polaznik je osposobljen da primeni stečena znanja i veštine u sudskoj i vansudskoj medijaciji, ali i da nastavi usavršavanje pomoću specijalizovane obuke za medijatore.
Zbog specifičnosti pravnog sistema Republike Srbije osposobljavanje što većeg broja medijatora predstavlja imperativ u budućem pravnom delovanju i istovremeno doprinosi većoj efikasnosti sudstva i sudskih postupaka.
Obuka se realizuje prema Pravilniku o Programu osnovne obuke za posrednike Ministarstva pravde Republike Srbije i regulisan je Zakonom o posredovanju i rešavanju sporova.
Više o osnovnoj obuci medijatora
Tokom osnovne obuke za posrednika–medijatora, koja je uređena prema Pravilniku o programu obuke za posrednika na osnovu Zakona o posredovanju – medijaciji polaznici će se upoznati sa pojmovima i karakteristikama posredovanja kao i pravnim okvirom za postupanje i karakteristikama u procesu medijacije. Takođe, tokom obuke polaznici će savladati i specifične veštine medijatora za posredovanje a što podrazumeva veštine komunikacije i rešavanja konflikata kao i veštine rada sa teškim klijentima.
Kroz praktičan rad (simulaciju) stečenih znanja i različitih veština polaznici će se upoznati sa tokom i fazama u postupku medijacije. Tokom ovog praktičnog dela, polaznici će savladati korake u postupku medijacije kao i postizanje i zaključivanje sporazuma i same specifilnosti sadržaja sporazuma. Polaznicima će biti predstavljena simulacija procesa medijacije kroz analizu studija slučaja iz prakse, pa će na konkretnom primeru savladati uloge i odgovornosti u sukobu, interese, strategije i intervencije.
Institut za medijaciju, pregovaranje i javne politike je sertifikovan od Ministarstva pravde Republike Srbije za sprovođenje obuke za posrednika na osnovu člana 45. u vezi sa stavom 44. stav 1. Zakona o posredovanju u rešavanju sporova („Službeni glasnik RS”, broj 55/14). Rešenje broj 740–09–01022/2018–22.
Završena obuka, uz ispunjavanje ostalih uslova propisanih Zakonom o posredovanju je preduslov za dobijanje licence za posrednika (medijatora).
OSNOVNA OBUKA MEDIJATORA I NJENA CILJNA GRUPA
Ciljna grupa su zaposleni u firmama koji imaju zaduženja kao lica za podršku, advokati, pravnici, menadžeri, i drugi zaposleni u privrednim društvima, javnim preduzećima, institucijama, te javnom i nevladinom sektoru, punomoćnici, poslovni i pravni konsultanti, kao i svi koji su u okviru svojih radnih aktivnosti uključeni u prevenciju i rešavanje sporova u privredi, profesionalaci u firmama za slučajeve posredovanja u sporovima i druga zainteresovana lica.
Cilj obuke:
Osposobljavanje profesionalaca za slučajeve posredovanja u sporovima.
PROGRAM OBUKE:
Program obuke za posrednike realizuje se na osnovu Pravilnika o Programu osnovne obuke za posrednika, donetog od strane Ministra pravde na osnovu člana 44. Zakona o posredovanju u rešavanju sporova (“Sl. Glasnik RS”, broj 55/14).
DAN I
- Alternativno rešavanje sporova – pojam i vrste;
- Pojam posredovanja i istorijski razvoj;
- Uporedno pravna rešenja i odredbe Zakona o posredovanju u rešavanju sporova
- Osnovna načela posredovanja i karakteristike postupka;
- Etička pitanja u posredovanju; – konflikti interesa i načelo poverljivosti.
DAN II
- Pojam posrednika – ko može da bude posrednik – uslovi, sklonosti i veštine za bavljenje ovim poslom;
- Način utvrđivanja podobnosti slučajeva za posredovanje i upućivanje na posredovanje;
- Priprema posredovanja – utvrđivanje uslova za početak posredovanja;
- Postupak posredovanja.
DAN III
- Uvodno izlaganje posrednika;
- Dogovor o pravilima postupka i ponašanja;
- Uzimanje uvodne izjave strana u postupku, način slušanja uvodnih izjava i podsticanje strana da ih saopšte;
- Način uspostavljanja odnosa poverenja i saradnje sa stranama u zajedničkim i odvojenim razgovorima;
- Veština slušanja;
- Veština postavljanja pitanja;
- Veština prikupljanja informacija.
DAN IV
- Veština identifikovanja problema strana, njihovih pobuda i interesa;
- Veština identifikovanja tačke konflikta;
- Veština identifikovanja razloga za prekid komunikacije;
- Veština identifikovanja jakih pozicija i slabosti obe strane;
- Veština pregovaranja;
- Veština iznalaženja opcija za sporazum;
- Veština iznalaženja predloga za sporazum;
- Veština formulisanja sporazuma.
DAN V
- Priprema za simulaciju procesa medijacije;
- Simulacija kompletnog medijacijskog procesa do postizanja sporazuma;
- Fidbek i evaluacija procesa i programa.
Po završetku polaznik je osposobljen da:
- Primeni stečena znanja i veštine medijacije u rešavanju slučejeva posredovanja u okviru postojećih zakonskih okvira
- Preduzme adekvatne korake i pokrene postupak u ovim slučajevima
- Primeni unapređene veštine komunikacije i rešavanja konflikata u radu sa stranama u konfliktu
- Adekvatno prenese stranama u konfliktu ciljeve i dobiti od postupka posredovanja
- Prepozna prednosti i rizike primene medijacije u ovim slučajevima
Osnovna obuka je uslov za dobijanje dozvole (licence) za posredovanje i upis u Registar posrednika
Ministarstva pravde Republike Srbije.
Pet (5) radnih dana po pet (5) časova.
Kotizacija 28.000,00 RSD
Za grupne prijave preko 6 polaznika popust 20%
Postoji mogućnost plaćanja kotizacije u mesečnim ratama