Primeri sporova u medijskoj sferi
Medijske kompanije, novinari ili umetnici mogu imati sporove oko korišćenja ili reprodukcije intelektualne svojine, koji su vrlo česti u ovoj sveri. Takođe, prisutne su okolnosti u kojima se može govoriti o kleveti ili difamaciji, odnosno uvredi, u kojima novinari ili medijske kuće mogu biti tuženi zbog izveštavanja. Sporovi u vezi sa povredom privatnosti u kojima su vinovnici lica čije su privatne informacije otkrivene u medijima i koji mogu tužiti novinare ili medijske kuće za nepoštovanje privatnosti, takođe su prisutni u veoma velikom broju slučajeva.
Još jedan oblik sporova u medijskoj sveri su sporovi između novinara i medijskih kuća. Novinari mogu imati sporove sa svojim poslodavcima oko radnog statusa, uslova rada, neisplaćenih plata, itd.
Nadalje, prisutni su i sporovi u vezi sa pravom na pristup informacijama. Novinari i medijske kuće mogu se suočiti s pravnim problemima kada pokušavaju pristupiti informacijama koje su zaštićene ili nedostupne, čak i kada su u pitanju informacije od javnog značaja.
Medijske kuće ili novinarske organizacije mogu se suočiti s tužbama za nelojalnu konkurenciju, kršenje autorskih prava ili monopolističko ponašanje, ali mogu imati i sporove sa vladom ili institucijama koje ograničavaju ili cenzurišu slobodu medija.
Mnogi sporovi u medijskoj sferi imaju potencijal da postanu medijski događaji i privuku pažnju javnosti. Budući da su mediji uključeni u ovu vrstu sporova, često su zainteresovani da izveštavaju o njima. Pored toga, neki sporovi mogu imati šire implikacije za novinarsku slobodu, pristup informacijama i druge aspekte medijske industrije, što dalje pojačava medijsku pažnju. Naravno, konačno je na medijima da odluče koliko će prostora i vremena posvetiti određenom sporu u svom izveštavanju.
Vansudsko rešavanje sporova u medijskoj sferi
Medijacija uključuje nepristrasno treće lice, medijatora, koji pomaže suprotstavljenim stranama da postignu sporazum. Medijacija je dobrovoljni proces i može biti korisna za održavanje odnosa između suprotstavljenih strana.
Arbitraža je proces u kojem strane u sporu prihvataju odluku arbitra koji donosi konačnu odluku. Arbitraža je brža i manje formalna od sudske procedure, a može biti korisna ako su suprotstavljene strane voljne da prihvate odluku arbitra.
Pregovaranje je proces u kojem suprotstavljene strane pregovaraju o rešenju svojih sporova. Pregovaranje može biti korisno kada postoji volja za postizanjem kompromisa ili pronalaskom zajedničkog interesa.
Mediacija putem saveta za štampu je postupak posredovanja u okviru medijskih organizacija. Saveti za štampu se bave primedbama i pritužbama čitalaca, gledalaca ili slušalaca. Ovi organi mogu posredovati u sporovima, rešavajući ih pravilima i smernicama medijske organizacije.
Vansudski postupci imaju potencijal da olakšaju i ubrzaju rešavanje sporova, dok istovremeno smanjuju troškove i omogućavaju izbegavanje dugotrajnih sudskih procesa. Međutim, važno je napomenuti da neki sporovi u medijskoj sferi mogu ipak završiti na sudu ako strane ne mogu postići sporazum ili se ne slažu s rezultatom vansudskog postupka.
Autor teksta: Milan Krilović, medijator
Tekst je napisan u okviru projekta „Mediji kao medijator i medijacija u medijskim sporovima“, koji je finansiran od strane Pokrajinskog sekretarijata za kulturu, javno informisanje i odnose s verskim zajednicama AP Vojvodine. Stavovi izneti u tekstu ne odražavaju nužno stavove donatora projekta.