Medijacija se sve češće koristi u praksi kao alternativni oblik rešavanja sporova.
Proces uključuje medijatora – treću, neutralnu stranu koja pomaže stranama u sporu da postignu prihvatljivo rešenje. Ali šta je potrebno da bi proces posredovanja bio uspešan?
1. Možete biti u pravu, ali samo donekle.
U procesu medijacije, stranke mogu imati pojedinačne stavove za koje smatraju da su tačni, ali obe strane nikada ne mogu biti potpuno u pravu. Ako se fokusirate na to ko je u pravu, a ko nije, posredovanje je osuđeno na propast.
2. Bavite se problemom, a ne osobom
Važno je odvojiti problem od osobe. Na taj način ne dozvoljavate emocijama da stanu na put rešavanju vašeg problema.
3. Radite sa činjenicama
Iako je u redu zauzeti stav, mnogo je bolje ako je zasnovan na činjenicama. Potrudite se da svoje tvrdnje potkrepite argumentima.
4. Usresredite se na interese, a ne na pozicije stranaka
Pozicija je ono što strana želi, a interes je razlog za poziciju. Na primer, ako se par koji se sprema da se razvede svađa oko kuće, jedna strana će možda želeti da zadrži kuću kako deca ne bi morala da menjaju svoje okruženje. Drugi može tražiti da proda zajednički stečenu imovinu, sledeći svoje ciljeve. Zato je važno poznavati interese strana kako bi se postigao kompromis.
5. Poštujte drugu stranu
Poštovanje je sastavni deo svakog procesa pregovaranja. Poštovanje između strana u sukobu je ključno za postizanje konsenzusa. Ako se jedna od strana oseća povređeno, šanse za dogovor su minimalne. Činjenica da su dve strane u sukobu uveliko povećava verovatnoću da će jedna od strana želeti da se povuče iz medijacije. Stoga sve strane u medijaciji treba da se fokusiraju na međusobno poštovanje i sposobnost da priznaju i isprave greške.